ADANA Ï¿½Ï¿½STANBUL OTOBÜS BİLETİ

Adana otobüs bileti almanın en kola yolu ve sadece birkaç işlemle alabileceğiniz biletinizle adanın güzelliklerini görmeniz mümkün olmaktadır. Adana şehrine geldiğiniz de ister adana otogarından servislerle ister şehir içi hatalar la şehrin diğer noktalarına ulaşmanız mümkündür. Adana otobüs biletiniz alabileceğiniz adana otobüs firmaları; Ben Turizm, Çayırağası Turizm, Has Diyarbakır, Kahta Petrol Turizm, Lider Adana Turizm Öz Diyarbakır Turizm, Özlem Diyarbakır Turizm, Seç Turizm, Ulusoy Turizm, Varan Turizm, Metro Turizm, Yeni Diyarbakır Seyahat gibi firmalardan birini seçebilirsiniz. Seyahat siresiilleregöre değişmekte olup İstanbul otobüs bileti aldığınızda 14 saat , Ankara otobüs bileti aldığınızda 7 saat, İzmir otobüs bileti aldığınızda 13 saat sürmekte olan bir yolculuğa başlarsınız.

Adana Dört bin yıllık öykünün başladığı topraklardır. Milattan önce 1500’lü yıllarda Anadolu’ya hakim olan Hitit krallarından birinin bıraktığı yazıtta uruadanya adlı bir kentten bahseder. Yani günümüzden 3556 yıl önce, 2. Bir Hitit yazıtında da Kral 1.Arguvan da adanya diye isimlendirdiği kenti nasıl yendiğini anlatırken bu kentin önünden geçen bir ırmağı ve ırmağın üstündeki köprüyü anlatır. 1. Arguvan anıları dikkate alınırsa 3500 yıl civarında,  adana arkeoloji müzesindeki romalı mimarın köprü kitabesi dikkate alınırsa 2000 civarında yaşı olan halen kullanılan en eski köprüsünden yola çıkılarak dünyanın adı ve yeri değişmemek koşulu ile hala yaşanılan bir kenttir adana. Bir kent düşünün ki dağ çiçeklerinin kokusuna karışmış sahip bir gölün kıyısına kurulmuş olsun, Ortasından da portakal çiçeği kokulu bir nehir aksın üstelik gölün etrafı koruluk ve yeşil alanlarla çevrilmiş olsun. Sularında su sporları, Kenarların gezintiler yapılsın. Dünyada insanların böyle olanaklar sunan kent sayısı azdır. Tarih boyunca dünyanın önemli yerleşim yerlerinden biri olmuş Adana‘nın hala önemli bir kent olarak yaşayabiliyor olmasının altındaki sır kuzeyini çeviren Toros dağlarından 160 km lik bir sahille kucaklaştığı akdenize kadar uzanan doğal güzelliği olsa gerektir.

Torosakartanesi olarak düşen sular yöreye özgü çiçeklerin kokuları ile karışarak Seyhan ve Ceyhan nehirlerini oluşturur. Bu nehirler sadece çiçek kokularını değil bereketide adananın merkezi olduğu Çukurova ovasına taşır. Çukurovaya doğru yolculukları sırasında zaman zaman vadilerin süsü haline gelen bu sular, bazende görkemli şelaler oluşturur. Örneğin seyhanın Toroslardan çıktığı noktalardan biri olan Kapuzbaşı şelaleleri, Dünyanın en yüksekten düşen şelaleri arasındadır. Adananı  Saimbeyli ilçesindeki obur, Aladağ ilçesindeki simit, karaisalı ilçesindeki yerköprüşelaleri de görsel zenginlikleri ile bölgelerini bir cennet haline getirirler. Parfüm kokan bu suların Akdeniz le buluştuğu yerler insanlardan başka canlılara da cennet olmuştur. Burdaki 4 adet lagünde 250 çeşitten yüzbinlerce kuş serbestçe yaşar veya burayı Avrupa ile Afrika arasındaki göçlerinde uğrak yeri olarak kullanırlar. Sadece kuşlara cennet olmamıştır Adana tüm akdeniz havzasında 1000 adet kalabilmiş yeşil deniz kaplumbağası yuvalarının büyük bir kısmı adana sahillerindedir. KarettaKaretta , Halep çamı ve sedirde bölgenin nadir canlıları arasındadır. Toroslardaki endemik ve nadir çiçekleride eklerseniz adana ve çevresi ender bulunan canlıları kucak açmış bir cennet olarak bilinir. Tabidir ki diğer canlılar gibi insanlarda tarih içindeki ismi sırasıyla kizuhatta Kilikya ve Çukurova olarak değişen bu bölgede yerleşmek bu bölgenin zenginliklerine sahip olmak istemişlerdir.

Bu yüzden bir çok kavim bir çok kültür bölgede uygarlık oluşturmuştur. Bu uygarlıkların zenginliklerini günümüze kadar getirmiş ondan fazla antik kent, kırkın üzerinde kale ve dünyanın en eskisi olmak üzere 4 antik köprü ile anlayabiliriz. Bu antik kentlerden Anavarza 14.yüzyıla kadar dünyanın antik kentlerinden biri sayılır. Günümüze kadar gelebilmiş anıtsal kapıya, kaleye, sütunlu yola bakarak kentin o zaman ki görkemi hakkında fikir edinebilirsiniz. Bu önemli kent bugüne kadar gelebilmiş en eski tıp ve eczacılık kitabını yazan ünlü hekim dioscorideside yetiştirmiştir. Yedi dile çevrilen beş ciltlik kitaplarındaki canlı resimler adana doğasının tıp dünyasına kazandırdığı imkanları belirler. Zaten kuran da yer alan lokman hekimde ölümsüzlük ilacına kadar uzanan ürünü yine bölgelerin bitkilerine borçlu değilmidir. Tıp alanındaki bir diğer ilkse modern tıbbın yaratıcısı sayılan hipokratın kurduğu hastane ve tıp okulları niteliğindeki yerlerden biri adananın yumurtalık ilçesinde bulunan ayaz antik kentinde kurulmuştur. Diğer bir önemli değer ise moziklerdir. HZ Nuh’un gemisini tasvir eden bu mozaikler misis mozaik müzesinde segilenmektedir. Alabildiğine büz bir arazi üzerinde olmaları yüzünden Çukurovalılar buldukları her yüksekliğin üzerine kale inşaat etmişlerdir. Bu kalelerin akdenizdentoroslara kadar inci gibi uzandıkları görünmektdir. Bölge tarih boyunca bir çok savaşa tanıklık etmesinin yanın da dünyanın ilk yazılı antlaşması olan kadeş barış antlaşmasının yapıldığı bölgedir. O dönemim en büyük devletleri olan mısır ve Hitit arasında yapılan antlaşmada Mısır tarafından sadece 2. Ramsesin imzası bulunurken Hitit tarafından imparator ve eşinin imzası bulunmaktadır. Adanın tepebağ ve diğer eski mahallerinde en eski yapıları görmeniz mümkün. Cumbalı ve iç avlulu asırlık evler geçmiştentaşıdıkları ile geleceğe ışık tutmaktadırlar. Bunlardan en eskisi 600 yıldır yaşıyan ve Osmanlı sultanı yavuz sultan selime 2 kere misafir eden Ramazanoğlu konağıdır. Adana aslında bir tarih kentidir. Kente geldiğiniz andan itibaren 4000 yıllık öyküsü görülmeye değerdir.

Adana otobüs biletini alırken bir çok firmayı tercih edebilirsiniz. Adanaya giden seferler içinde büyük otobüs firmalarından Metro Turizm, Ulusoy Turizm gibi firmalar rekabet olanağı sağladıkları için en ucuz fiyatlarla sizde otobüs biletinizi alabilirsiniz. Sitemizdeki olan firmalar içinden istediğiniz koltuk istediğiniz seyahat firması ve istediğiniz saati seçerek yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Adana'ya İstanbuldan gidiyorsanız 934 km yol ve 11 saat gibi bir yolculuğa başladınız demektir. Adanaya giderken Bolu Ankara yolu üzerinden ve Aksaraydan geçerek ulaşmanız mümkün olmaktadır. Yol üzerinde Bolu ve Şereflikoçhisar da molaverip otobüs firmaları yolculuğuna devam etmektedir.

İnternet üzerinden aldığınız biletler webbilet.com da ucuz olmakla kalmıyor aynı zamanda çok kısa sürede gitmek istediğiniz şehirle ilgili onlarca otobüs firmasının listesini bulabilmektesiniz. Bu otobüs firmaları içinde en ucuz otobüs bileti imkanı sağlayan sitemiz istediğiniz koltukta gitme imkanıda sunmaktadır.

Eğer İzmirden Otobüs bileti alıp Adana'ya gitmek isterseniz Konya yolu üzerinden ulaşabilirsiniz.Bu yolculuk 15 saat sürmekte ve 898 Km yol gitmiş olursunuz. İzmir Uşak yolu üzerinden seyahatinize başlayacak ve afyon konya yolu üzerinden Adana 'ya ulaşmış olursunuz.Adana hem şehir hemde tarihi açısından Türkiye'nin geçmiş tarihi olan illeri arasındadır. Her yolculukta olduğu gibi Adana yolculuğunda uzun bir seyahat sizi bekliyor.3 büyük şehrimize olan uzaklığı sebebiyle rahat bir yolculuk yapmak isterseniz aldığınız biletin mola özelliklerini bakmayı unutmayınız. Webbilet.com'dan aldığınız biletlerde size gelen mailde detaylı olarak otobüs yolculuğunuz hakkında bilgi vermektedir. Adana'nın Akdenizde olması sebebiyle Akdenizde bulunan iller dışında şehre ulaşmak uzun bir yolculuk yapmanız gerekmektedir. Bunun yanısıra Mersin,Antalya gibi illerden 1 saat gibi bir sürede Adana'ya ulaşmanız mümkündür.

 

Daha detaylı bilgiler şehir rehberimizden ulaşmanız mümkündür