Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?

Bilet Alımı ve İptali
Otobüs bileti aldım fakat koltuk seçimini neden yapamıyorum?

Otobüs bileti sorgulaması yaptıktan sonra eğer koltuk seçimi yapamıyorsanız iki seçenek mevcuttur birincisi sefere ait bütün koltuklar doludur yada otobüs koltuklarında geçerli olan bay bayan yolcu yan yana oturamaması nedeniyle koltuğu seçemiyorsunuzdur. Eğer cinsiyet seçimini yaptıktan sonra otobüste aynı cinsiyet olan yolcular yan yana oturmaktadır. İstediğiniz koltuğu seçtikten sonra koltuk bölümünün altındaki ileri butonuna tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz.


Uçak bileti alırken neden seçim yapamıyorum?

Uçak bileti aldıktan sonra seçim sayfamızda ister fiyat olarak ister saat olarak listelenen firmaların seçimini o sayfada fiyat yada seferin tümünün üzerine tıklayarak gelen sefer bilgisine ileri butonuna basarak devam edebilirsiniz.


Ödeme işlemleri sayfasındaki satın alma işlemini yaparken sistem takıldı ne yapmalıyım?

Ödeme sayfasındaki bilgilerinizi girdikten sonra herhangi bir hata aırsanız size iletilen kısa mesaj da ve mailde bilgilendirdiğimiz PNR nosu ile biletinizi alıp alamadığınız hemen sorgulayabilirsiniz.Konu ile ilgili bütün bilgiyi müşteri hizmetlerimizden alabilirsiniz.


Rezervasyonunu yaptığım uçak biletini nasıl alabilirim?

Uçak bileti rezarvasyonunuzu size kısa mesaj ve mail yoluyla gelen PNR numaranızı girdikten sonra rezervasyon osiyon tarihi geçememiş biletlerinizi satın alabilirsiniz. Rezervasyonlu biletinizi aldıktan sonra müşteri hizmetlerini arayarak biletleme işlemi yapabilirsiniz.


Bileti aldıktan sonra yazıcı çıktısı alamalımıyım?

Otobüs ve uçak bileti aldıktan sonra bilgi size kısa mesaj olarak size iletildiği için yazıcı çıktısına gerek yoktur. Aldığınız otobüs bileti ile ilgili isterseniz firmanın kontuarı üzerinde biletleme işlemi yapabiliri yada seçtiğiniz otobüs koltuğuna oturup seyahtinize başlayabilirsiniz.Uçak bileti alımınızdan sonra ise online check in işlemi yaparsanız cep telefonunuza gelen bilgi ile seyahatinizi yapabilir yada havalimanındaki firmanın kontuar bölümüne biletinizin check in işlemini yapabilirsiniz.


Otobüs bileti aldım fakat seyahat etmek istemiyorum ne yapmalıyım?

Otobüs bileti aldıktan sonra biletinizi seyahatinize kadar olan sürede açığa alarak değiştirebilir veya iptal edebilirsiniz. Fakat sefer saati geçtikten sonra biletinizin iptal ve değiştirilmesi mümkün değildir.


Uçak bileti aldım fakat seyahat etmek istemiyorum ne yapmalıyım?

Uçak bileti aldıktan sonra bilet değişimi ve iptal işleminde promosyon biletlerin değişiklik ve iptali olmamaktadır. Ekonomi ve business sınıfı biletlemerde ise firmanın gerekli gördüğü şekilde iptal ve değişiklik işlemi yapılmaktadır.


Aldığım otobüs ve uçak bileti işlemlerinde yolcu ismi cinsiyet ve rota değişikliği yapabilirmiyim?

Satın aldığınız biletlerde otobüs bileti ve uçak bileti değişikliklerinde firmaların müşteri hizmetlerini arayabilir ve değiklik yapma ile ilgili bilgi alabilirsiniz.Konu ile ilgili yardı için webbilet.com müşteri hizmetlerini arayarak müşteri hizmetleri yetkilimiz size yardımcı olmaktan memnun olacaktır.


Uçak Bileti Sefer İşlemleri
Uçak bileti araması nasıl yaparım?

Uçak bileti alabileceğiniz firmaların listesini webbilet.com anasayfasında uçak butonuna tıkladıktan sonra açılan sefer sorgulama motorunda gerekli nereden, nereye blgisini girdikten sonra gidiş veya gidiş dönüş seçimini yaparak tarih bilgisini girdikten sonra listele butonuna basarak Sistemimizde kayıtlı 1000 e yakın uçak firmasının bilgisine ulaşabilirsiniz.


Uçak biletini firmalarını alırken seçimi nasıl yaparım?

Uçak bileti sorgulaması yaptıktan sonra istediğiniz fiyat ve istediğiniz firmayı seçebilir ve işleminize devam ederek seyahatiniz uçak biletleme işlemini yapabilirsiniz.


Uçak bileti alırken gidiş dönüş bileti neden alamıyorum?

Uçak bileti sefer sorgulaması yaptıktan sonra sefer sonuçlarında hem sefer ile ilgili firma bilgisi hemde sefer saat bilgisine ulaşılmaktadır.Ayrıca sefer işlemleri sonunda onay bilgisi sayfasında detaylı olarak bilgi bulunmakta işlem sonunda biletin bütün bilgisi kısa mesaj ve mail olarak size ulaştırmaktayız.


Uçak bileti aldıktan sonra memnuniyetsizlik bilgisini nereye söyleyebilirim?

Uçak bileti aldıktan sonra seferi istememe ve değiştirme hakkını firmaların sunduğu promosyon biletler dışında değiştirbilme imkanı sunmaktayız.Bu konu ile ilgili müşteri hizmetlerimizde temsilcileriz siz değerli müşterilerimize hizmet vermekten memnun olmaktayız. 0850 455 3 258


Uçak seferi iptal olursa ne yapmam gerekir?

Uçak bileti aldıktan sonra firmanın seferi iptal veya gecikmeli kalkış bilgisi firmalarının verdiği bilgilerle siz müşterilerimize en kısa sürede kısa mesaj veya mail yoluyla bilgilendirmekteyiz.


Otobüs Bileti Sefer İşlemleri
Otobüs firması sorgulamasını nasıl yaparım?

Otobüs firması sorgulamasını webbilet.com adresine girdikten sonra otobüs seçeneğini seçerek nereden, nereye ve tarih bilgisini girdikten sonra listele butonuna tıklamamız yeterlidir. Sistemimizde bulunan bütün otobüs firmalarının güzergah üzerinde olan firmaları listelemektedir.


Otobüs bileti alırken sefer sayfasında seçim nasıl yapılır?

Otobüs seferleri ile ilgili aramayı yaptıktan sonra listelenen seferlerin herhangi birini seçerek veya fiyat butonu veya otobüs firması şeritini tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz.


Otobüs seferinin nerden kalkış yaptığı bilgisini nasıl alabilirim?

Otobüs bileti alırken sefer işlemleri sayfasında seferle ilgili kalkış bilgisini alabilirsiniz.Otobüs biletinizi otobüs firmalarının müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.


Otobüs bileti aldıktan sonra yolculuk sefer saatini nasıl öğrenebilirim?

Otobüs bileti işlemlerinizi yaparken sefer saati yazan firmaların sefer saatleri ile ilgili bilgiye ulaşabilirsiniz. sefer işlemleri sayfamızda sefer saatini ve süresini öğrenebilirsiniz.


Otobüs bileti aldıktan sonra sefer iptalini nasıl öğrenebilirim?

Otobüs bileti aldıktan sonra sefer iptal olursa taşıyıcı otobüs firması bize ulaştırdığı bilgiyi hem kısa mesaj hemde mail olarak siz değerli müşterilerimizi bilgilendirmekteyiz


Sefer sayfasında firma seçimini yaptıktan sonra neden koltuk seçemiyorum?

Sefer seçim sayfamızda istediğiniz saat ve istediğiniz firmadan almak istediğiniz bileti ile ilgili firmayı seçtikten sonra otobüsten koltuk seçiminde yan yana oturan yocuların aynı cinsiyette olması sebebiyle ilk önce koltuk seçimini yapmanız gerekmektedir.


Firmalar
Sisteminiz üzerinde hangi firmalar bulunmaktadır?

Webbilet.com üzerinde 70 adet otobüs firması ve 1000 e yakın yurt içi ve yurt dışı havayolu firması bulunmaktadır.


Hangi otobüs firmaları bulunmaktadır?

Otobüs firmaları listesi aşağıdaki gibidir.

Anadolu Ulaşım, Metro Turizm, Ulusoy Turizm, Varan Turizm, Mersin VIF, Efe Tur, Balıkesir Uludağ, İsmail Ayaz, Adıyaman Gülaras, Kanberoğlu, Yeni Adana, Jet Turizm, Öz Diyarbakır, Şanlıurfa Astor Turizm, Süha Turizm, Esadaş, Best Van, Star Diyarbakır, Has Bingöl, Isparta Petrol, Tokat Seyahat, Fındıkkale Turizm, Lider Adana, Ses Turizm, İnci Turizm, Özlem Diyarbakır, Huzur Turizm, Yeşil Artvin, Cesur Bingöl, Doğu Karadeniz, Lüks Gümüşhane, Kırşehir Şanal, Kent Turizm, Güney Akdeniz, Lüks Karadeniz, Devran, Astur Kütahya, Villa Turizm, Aksu Turizm, Çayırağası, Kütahyalılar Turizm, Lüks Kahramanmaraş, İnan Turizm, Üstün Erçelik, Seç Turizm, Ak Turizm, Anadolu Tufanbeyli Turizm, Can Barış Turizm, Çankırı Güven Turizm, Çorum Seyahat, Dadaş Turizm, Has Diyarbakır, Hedef Turizm, Kahta Petrol, Koç Ardahan, Nevşehirliler Seyahat, Öncü Göreme Turizm, Özen Turizm, Trabzon Süzer Turizm, Yeni Aksaray, Yeşil Aksaray, Zaman Turizm.


Hangi uçak firmaları bulunmaktadır?

Uçak firmaları Yurt içinde Türk Hava Yolları, Anadolu jet , SuneExpress, Atlas Jet, Pegasus, Bora jet firmalarını ve yurt dışında ise 1000 e yakın havayolu firması ile siz değerli müsterilerimize hizmet vermekteyiz.


Otobüs firmaları ve Havayolu firmalarındaki memnuniyetsizliğini nereye söylemeliyim?

Otobüs bileti ve uçak bileti aldıktan sonra firma ile ilgili rahatsızlığınızı müşteri hizmetleri numarımız olan 0850 455 3 258 yada firmalarının müşteri hizmetlerini arayarak sorunuzu bildirebilirsiniz.


Ödeme İşlemleri
Kredi kartı ödeme sayfasında nasıl ödeme yapabilirim?

Ödeme bilgileri aldığımız sayfada kredi kartınızın üstündeki 16 haneli kredi kartı numarasını girdikten sonra son kullanma tarihi bilgisi ve kredi kartı üzerinde yazılı olan isim ve soyisimi yazarak son olarak kartınızın arka yüzünün sonundaki 3 haneli rakamıda girdikten sonra biletinizi satın al butonuna bastıktan sonra 3D güvenlik işlemini geçtikten sonra biletinizi alabilirsiniz.


Biletini satın alırken sanal kart kullanabilirimiyim?

Alacağınız otobüs bileti ve uçak bileti alışverişlerinizde kredi kartı kullanabildiğiniz gibi hesabınıza veya kredi kartınıza bağlı sanal kartınızla da işlem yapabilirsiniz.


Siteden Kredi Kartı ile alışveriş yapmam güvenilir mi?

Kredi kartınızla webbilet.com da yaptığınız işlemler bankaların 3D güvenlik işlemlerinden geçtiği için sistemimiz üzerinden aldığınız biletlemelerde kesinlikle sizin kredi kartı bilgisi bize ulaşmamaktadır. Doğrudan bankanıza yönlendirilerek satın aldığınız biletle ilgili 3D şifresi ile işlem yapmakta oduğunuz için güvenilir olmaktayız.


Otobüs bileti alımında çocuk ve engelli indirimi yapamıyormuyuz?

Otobüs bileti alırken internet üzerinde yapılan işlemlerde çocuk ve engelli işlemlerinde belge ibrazı olması sebebiyle indirim yapılamamaktadır.


Uçak bileti alımı yaptım nasıl anlayabilirim?

Uçak bileti aldığınızda sistem otomatik olarak size kısa mesaj ve mail yoluyla bilgi vermektedir. Bu bilgiyle siz de gerekli kontrolleri site üzerinden yada müşteri hizmetleri ( 0850 455 3 258 ) ni arayarak bilgi alabilirsiniz.