BURSA ESKİSEHİR OTOBÜS BİLETİ

Osman Beyin 1326’ da fethedip Osmanlı’ya başkent yaptığı bursa 1500 yıllık önemli bir şehirdir. Her adımda türbe han cami ile karşılaşabileceğiniz şehir Bursa. Fethinden 1453 e kadar geçen 130 sene içinde felaketler, değişiklikler ve ihmaller yaşamıştır. Ama şehir yine ilk kuruluş anının havasını saklar. Ahmet Hamdi Tanpınar “Bursa’da Zaman” adlı şiirinde zaman kavramının sorgulandığı bir şehir olarak çıkar karşımıza Bursa. Gizemle efsaneyle bin bir renkle ışıkla iç içe geçmiş bir tabiata sahiptir.

Bursa otobüs bileti aldığınızda gidebileceğiniz otobüs firmaları; Metro Turzim, Nilüfer Turizm, Pamukkale Turizm, Balıkesir Uludağ Turizm firmalarından birini seçerek seyahatinizi en ucuz otobüs bileti alarak tamalayabilirsiniz.

1326 yılındaki fethi izleyen zaman da evliya çelebi seyahatnamesinde değişik şehirlerden göç aldığı söylenmektedir. Başkentin Edirne ye taşınması bile Bursa’nın önemini azaltmaz. Huzurun ve bolluğun simgesi olan Bursa, başka coğrafyada yaşayanların göç ettiği bir şehir haline geliyor. Sokakları çakmak taşları ile döşenmiş Bursa’yı evliya Çelebi 1640 yılında görür. Ona göre Bursa arazisi güzel, ekili yerleri çok, Suyu ve havasına mamur bir şehir der. Karacaoğlan ise “Kokar menekşesi gülü” dediği cümlesinde büyülü bir şehir olduğunu anlatmak istemiştir. İspanyadaki gırnata dışında Bursa kadar çok çeşmesi olan başka bir şehir yok demiştir Fransız seyyah. Su, kaplıcaları çeşmeleri hamamları çağrıştırır ister istemez Bursa’da. Bursa kaplıcaları ile yüzlerce yıldır uzak diyarlardan gelen insanların şifa buldukları bir şehirdir. Suyun dışında Bursa ipekte özdeşleşmiş iki sözcüktür güzel Türkçemizde. Bursa Osmanlının ipek başkentidir. Osmanlı döneminde en önemli geçim kaynağı ipektir. Bursa ipeği kalitesiyle bütün dünya pazarlarında aranan bir üründür. Bursa otobüs bileti aldıktan sonra şehirden dönerken mutlaka ipek almayı unutmayın. Venedik bütün bir orta çağ boyunca Bursa’dan büyük miktarlarda ham ipek ithal etmiştir. Yavuz Sultan Selim Tebriz’i fethetmesiyle ipek yolu bütünüyle Osmanlının eline geçmiştir. Geçmişinde İpek ve Su şehri olarak anılan Bursa, yiyecek ve içecek kültürünün geliştiği şehirlerden biriydi tarih boyunca. Çelebi Bursa’nı  kebaplarını, Günaydın üzümlerini, kayısısını, kirazını uzun uzun anlatmıştır. Çelebi unutamsığı tanesi 40 dirhem gelen Bursa kestanelerinden de övgü ile bahsetmiştir. Çekirgede ise gölge oyunlarından Hacıvat ve Karagöz hala daha yaşatılmaktadır. Kırsal kesimlerde ise yapılan hayvancılık ve tarım ise şimdilerde ekonomiye önemli katkıları olmaktadır. Müzeler şehridir Bursa. Bursa otobüs bileti almadan önce Bursa ile ilgili bütün detayları şehir rehberimizde bulabilirsiniz.